Staff Directory

MANSFIELD HIGH SCHOOL STAFF
2019-20

Please note: If you wish to send an email to a staff member, 

address the email to (first name.last name@mansfieldschools.com)
ie: Jane Doe = jane.doe@mansfieldschools.com

At the end of each section there will be a PDF link
that will take you to a photo ID sheet.

Table of contents

 Administration Business
English
 World Languages
 Mathematics  Science
Social Studies
 Career Pathways
Technology
 Visual Arts
 Performing Arts
Wellness
Special Education
 Instructional Assistants
Guidance
 Academic Learning Center
 School Psychologist
Speech Therapist
 Library Media Center
 Resource Officer/Monitors
Athletic Director
 Nurses Office Assistants
Food Services
 Substitutes  Facilities
 

Note: This list is a work in process.
Keep checking for updates



ADMINISTRATION

Mary Watkins, Principal
Abigail Barlas, Assistant Principal
James Schliefke, Assistant Principal
Timothy Tichacek, Assistant Principal
Zachary Abrams, Assistant Director of Secondary Special Education
David Farinella, (Evening School Programs)

 

BUSINESS

Nicole Redding, Department Chairperson
JoAnn MacPherson
Dawnna Pennie
Jacqueline Prester
Edwino Rodrigues
Steve Smith

 

ENGLISH

Jamie Vitonis, Department Chairperson
Alexandra Darcy
Kara Fierro
Keith Fisher
Shannon Hruzd
Leslie Keddy
Kelly Kenny
Courtney McCarthy
Nadine Mullins
Crystal Perkins
John Pontes
Rebecca Porter
John Rice
Christina Sawyer
Bethany Stanley
Katherine Struzziero


WORLD LANGUAGES

Carolina DiBiase, Department Chairperson
Sandra Beck
Cynthia Conquest
Jennifer Donahue
Clara Johnson
Sergio Morales
Andrea Murphy
Zelia Pinto
Theodore Quester
Michael Sweet


MATHEMATICS

Jaime Mintz - Department Chairperson
Linda Chadwick
Karen Elofson
Gail Farrington
Gina Ferolito
Matthew Gagne
Julie Jarvis
David Mitchell
Sandra Ollerhead
Mike Pailler
Joanne Vacirca
Karen Walker
Thomas Walsh
Joseph Webster

SCIENCE

Janet Hogan, Department Chairperson
Lisa Buron
Anne Carroll
James Carver-Brown
Caroline Cooney
Mark DeGirolamo
Deborah Fournier
Timothy Frias
Margaret Gentili
Petr Liska
Kelly Melendez Loaiza
Theresa Nyhan
Senerath Palamakumbura (LT sub)
Andrew Platt
Nicole Sclafani


SOCIAL STUDIES

Bill Hocking, Department Chairperson
Julia Atwood
Kenneth Barrett
Geoffrey Beaulieu
Benjamin Caisse
Amanda Dacyczyn
Bill Deasy
Gerry Foley
Melissa Heeden
Robert MacDonald
Jillian MacKinnon
Kevin McGovern
Michael Redding
Jonathan Rheaume


Nicole Redding
Assistant, Steve Smith


TECHNOLOGY

Lori Letendre -Technology Director
Jennifer Edgerly - Data Specialist
Tito Medeiros - Technology Technician
Kory McTernan - Technology Technician

Tiago Vital -Network Specialist

INSTRUCTIONAL TECHNOLOGY COACH
Kevin Smith

VISUAL ARTS

Derek Harding, Coordinator of Visual Arts
Jennifer Martinelli
Kerry McIntyre

Mary Shea

PERFORMING ARTS

Matthew McGuire, Coordinator of Performing Arts
Laura Brophy
Gail Colombo

Sheila Newton


WELLNESS

Joseph Russo, Department Chairperson
Charlotte Boyd
Hillary Crook
Steven Dunlea
Derek Ellis
Thomas Flammini
Timothy Selmon


SPECIAL EDUCATION

Director of Special Education Jim Leonard
Assistant Director of Secondary Special Education Zachary Abrams
Melanie Anderson
Christina Bonome
Meredith Casey
Heidi Cunio
Allison Fogarty
Chris Hall
MaryAnn LaHive
Liz Mooney
Christine Riley
David Rosa
Joshua Sanford
Suzanne Shea
Edward Sullivan
Nathaniel Turner

INSTRUCTIONAL ASSISTANTS

Jessica Baker
Jeff Black
Nicole Boulter
Kelci Camara
Holly Charest
Claire Cole
Diane Conlan
Cindy DeGirolamo
Nancy Doyle
Ellen Dumont
Chris Fong
Stephanie Jodice
Debra Kennedy
Dawn Leifer
Brady Martin
Lee Neary
Jeannie O'Hara
Pamela Oppenheim
Jacquelyn Palmieri
Ron Pike
Frances Podolske
Julie Reilly
Briana Schucraft
Brianna Shea
Diane Smith
Cynthia Sperrazza
Jaimie Whitten
Sally Wisel


GUIDANCE

Tina Karidoyanes, Guidance Director
Alyssa DelMonaco
Kerry DeSista
Vincent Every
Amy Frias
Jennifer Jameson
Patricia Root
Laura Whitaker

 

C0-DIRECTORS of the ACADEMIC LEARNING CENTER 

Elizabeth Cappuccilli and Steven Petrelli


LICENSED CLINICAL SOCIAL WORKER/ADJUSTMENT COUNSELOR/SCHOOL PSYCHOLOGIST

Kerry DeSista
Lauren Keough
Vanessa Wehmeyer

SPEECH and LANGUAGE THERAPIST

Patricia Denham
Sinead Foley


LIBRARY MEDIA SPECIALIST

Librarian, Diane Pape-Cileno
Assistant, David Redding



RESOURCE OFFICER / MONITORS

Derek McCune (Officer)
Kenneth Wright (Officer)
(Monitor)
Patricia Davis


 ATHLETIC DIRECTOR

Joseph Russo

NURSES

Christine Harrison
Betsy Savoie


OFFICE ASSISTANTS

Kelly Dardinski
Donna Harrington
Catherine Horowitz
Susan Jenkins
Denise MacKillop
Karen MacKinnon
Nancy Nestor


FOOD SERVICES

Dawn Langtry, Director
Carol D'Ambra, Manager

Debbie Fullerton, Office Assistant


SUBSTITUTES

Kaitlin Bedard
Nicholas Walsh

FACILITIES

Matthew Jacques, Director Facilities & Custodial

Mark Parlon, Custodial Supervisor
Patti Hallgren, Office Assistant
Nicholas DiNozzi
Russ Freer
David Glass
Ryan McLaughlin
David Nighelli
John Piche
Francis Ralli
William Timmons


 ================================================

Please Note:  If you wish to send an email to a staff member,

address the email to first name.last name @mansfieldschools.com. 

 (i.e.  Jane Doe = Jane.Doe@mansfieldschools.com)

Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 Intrado Corporation. All rights reserved.